145 éve nyílt meg a Régi Zeneakadémia épülete
145 évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit a Régi Zeneakadémia épülete.
A 19. század második felében Budapest rohamosan fejlődött, amely hatással volt a kulturális életre és az oktatásra is. Ennek a fejlődésnek az eredményeként nyitotta meg kapuit a Zeneakadémia is 1875. november 14-én. A tanítás először az egykori Hal téren (nagyjából a mai Irányi utca 1. helyén, a Molnár utca felé) található épületben indult el, az intézmény négy évvel később azonban elköltözött, az épületet pedig az Erzsébet híd építésekor lebontották.
A Zeneakadémia 145 évvel ezelőtt, 1879-ben költözött a Sugár úton (ma Andrássy út) található épületbe, amelyet ma Régi Zeneakadémia néven tartunk számon. Az új épület első emeletén berendezték Liszt Ferenc lakását, míg a második emeleten Erkel Ferenc igazgató lakott családjával. A tantermek a második és harmadik emeleten voltak. Az első emeleten található lakás ma múzeumként működik, ahol a látogatók betekintést nyerhetnek Liszt Ferenc otthonába és mindennapjaiba, a múzeumból pedig – akárcsak Liszt életében – továbbra is közvetlen átjárás biztosított a koncertterembe, bár a kamaratermet a fellépők és a közönség ma már másik bejáraton közelítheti meg.
A Régi Zeneakadémia koncerttermét 1880. március 14-én avatták fel, délelőtt 11 órakor kezdődő matinékoncerttel. A nagyjából háromórás hangversenyen főként zongoraművek hangzottak el a Zeneakadémia növendékeinek előadásában. A matinékoncertek mai napig fontos elemei a Régi Zeneakadémiának: a Liszt Múzeum színvonalas szombat délelőtti hangversenyekkel várja az érdeklődőket hétről-hétre.