A Liszt Ferenc Emlékmúzeum új időszaki kiállítása május 20-án 18 órakor nyílik

2014. május 20.

Képzőművészek Liszt életében című időszaki kiállítás 2014. május 20-án 18 órakor nyílik a Régi Zeneakadémia Kamaratermében.

Liszt Ferenc rendkívüli érzékenységgel és kreativitással reagált a képzőművészeti alkotásokra. Nemcsak hangulati inspirációt merített a képekből, hanem a zene nyelvére próbálta lefordítani őket. Különböző témájú, stílusú ábrázolásokból születtek kompozíciói, megihlette őt historikus freskó (Kaulbach: Hunok csatája), olajfestmény (Raffaello: Sposalizio) és tollrajz (Zichy Mihály: A bölcsőtől a koporsóig) egyaránt. Liszt Ferenc hitt a különböző művészeti ágak egymást segítő, erősítő szerepében, erről tanúskodnak mai szemmel is lenyűgözően modernnek tűnő „multimediális” ötletei, például a Dante-szimfónia bemutatójára diorámás vetítést tervezett.

A múzeum új tárlata Liszt képzőművészeti ihletésű kompozíciói mellett hangsúlyt fektet Liszt kiállítás-élményeire, a leveleiben és írásaiban előforduló képleírásokra, valamint a képzőművész kortársaihoz fűződő személyes kapcsolataira is.  Liszt itáliai utazásai során eljutott a Vatikáni Múzeumba, a milanói Brerába, a velencei Académie des Beux-Arts képtárába és a firenzei Medici-kápolnába is. Élménybeszámolóiban érzékletesen jellemezte a reneszánsz mesterek festői stílusát, vizsgálta zene és képzőművészet viszonyát. Idős korában átjárt a budapesti lakása szomszédságában lévő Régi Műcsarnok (ma Képzőművészeti Egyetem) tárlataira: Munkácsy Krisztus Pilátus előtt című képének bemutatójára (1882) és Verescsagin kiállítására (1883), s ekkortájt ült modellt a fiatal Strobl Alajosnak, aki az Operaház bejáratához tervezett Liszt és Erkel szobrokon dolgozott 1881-1884 közt. Strobl műterme egy épületben volt Liszt lakásával (Régi Zeneakadémia). Az időszaki kiállításon néhány fiatal kortárs képzőművész alkotása is látható lesz, melyek részben Liszt vizuális élményekből merített tapasztalataihoz, részben Liszt személyiségéhez kapcsolódnak. A kiállítók: Antal László, Brückner János, Falvai Mátyás, Lakatos Áron, Piros Boróka, Tillmann Adél Hanna, Varga-Nádas Eszter.