Alan Walker a Liszt Múzeumban
2025. május 14.
Miután átvette díszdoktori címét a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemtől, Alan Walker – a világhírű brit-kanadai Liszt-kutató – ellátogatott múzeumunkba is.
A Liszt Múzeummal kapcsolatos korábbi tapasztalatairól így nyilatkozott:
"Mindenki nagyon segítőkész és kedves volt, amikor először jártam Magyarországon. Mindig a földszinten, a könyvtárban ültem egy asztalnál és dolgoztam. A múzeum nyitásától majdnem zárásig kéziratok, papírok és jegyzettömbök voltak az asztalomon. Nagyjából óránként odajött valaki egy csésze teával, ezzel nagyon-nagyon kellemessé téve számomra a munkát. Talán a huszadik vagy lehet, hogy már a huszonötödik látogatásom ez a mostani. Már nem is számolom. Szeretem az épületet, és szeretek visszajárni ide."

A múzeumok, különösen a Liszt emlékének szentelt múzeum fontosságáról is kérdeztük. Erről így vallott:
"A múzeumok elsődleges feladata az emlékek életben tartása; ez a múzeum Liszt emlékét tartja életben: a zeneszerző nappaliját, kéziratait, a családjáról készült fényképeket és a zongorákat, amelyeken játszott. Természetes emberi vágy, hogy emléket állítsunk a nagy művészeknek és tudósoknak, illetve a fontos művészeti és tudományos eseményeknek. Elképzelhetetlen számomra, hogy valaha olyan korban éljünk, ahol ne léteznének múzeumok vagy szobrok. Szívesen használom az életrajzírói munka jellemzésére az „életrajz földrajza” kifejezést, különösen Liszt és a múzeumok esetében. Bár lehet otthonról is kutatni, semmi nem tudja helyettesíteni azt, amikor az ember elmegy azokra a helyekre, amelyekről ír, archívumokat látogat, kéziratokat vizsgál, vagy megnézi azokat a zongorákat, amelyeket a zeneszerző használt. Abban a pillanatban, amikor az ember kapcsolatba kerül ezekkel a kézzelfogható, háromdimenziós tárgyakkal, valódi tapasztalatokból kiindulva ír, és nem mások tapasztalatairól számol be."
Köszönjük Alan Walker értékes gondolatait és reméljük, máskor is viszontláthatjuk a Liszt Múzeumban.