Liszt Herenden

2016. március 10.

2016. március 9-én megnyílt a Képzőművészek Liszt életében kiállításunk új változata a Herendi Porcelánművészeti Múzeumban. A megnyitón beszédet mondott Dr. Vigh Andrea rektor, Dr. Domokos Zsuzsanna igazgató és Dr. Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója, ezután Dr. Vigh Andrea hárfán Debussy műveket adott elő. A kiállításmegnyitót nagy érdeklődés kísérte, hiszen ezzel a rendezvénnyel kezdetét vette a két intézmény, Zeneakadémia és a Herendi Porcelánművészeti Múzeum együttműködése, mely a jövőben még más programokkal is folytatódni fog.

A kiállítást a Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont munkatársai hozták létre a Herendi Porcelánművészeti Múzeum kollégáinak segítségével. Tematikailag követi a Liszt Ferenc Emlékmúzeum 2014-2015-ben rendezett kiállítását (Képzőművészek Liszt életében, kurátor: Peternák Anna, installálás: Farkas Csilla), azonban teljesen más eredeti tárgyak kerültek bemutatásra, mint a korábbi tárlaton; például néhány eredeti Strobl Alajos bronz szobor is megtekinthető, a Strobl Alajos Emlékhely Alapítványnak és a szobrászművész unokáinak, Stróbl Mátyásnak és Dr. Stróbl Alajosnak jóvoltából. Ezenkívül a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményéből látható egy díszalbum, és egy speciális Liszt-ereklye: a zeneszerző egy hajfürtje. A Herendi Porcelánművészeti Múzeum saját gyártmányú, zeneszerzőket ábrázoló porcelán szobrokat is elhelyezett a vitrinekben. A színes tablók kifejezetten erre a herendi kiállításra készültek, mely Liszt képzőművészekkel kapcsolatos élményeit mutatja be.