Új szerzemények

2020. október 5.

A kolozsvári születésű Szász Tibor zongoraművész nagylelkű adománya tette lehetővé, hogy a Liszt Múzeum Alapítvány a HT Aukció oldalán megvásárolja Liszt aláírt vizitfotóját, amely Fritz Luckhardt bécsi műhelyében készült 1871-ben. Az adományozó, Szász Tibor a michigani egyetemen szerezte doktori diplomáját, három amerikai egyetem után 1993 és 2018 között a Hochschule für Musik Freiburg professzora volt. Számos publikációt írt Liszt, Mozart és Beethoven műveiről: cikke jelent meg például Liszt h-moll szonátájáról a Journal of the American Liszt Society folyóiratban – ez a munkája kimagasló helyet foglal el a Liszt-szakirodalomban, és magyarul is olvasható –, Beethoven és a basso continuo kapcsolatáról szóló tanulmányát pedig a Cambridge Studies in Performance Practice sorozatban közölték. A zongoraművész a következő évben koncertet is ad a múzeumban.

Az értékes Liszt-kép mellett a Liszt Múzeum Alapítvány két további, 1860-as évekből való vizitfotót vásárolt az aukción: az egyik Haynald Lajos kalocsai bíborost ábrázolja (Pest, Bülch Ágoston), míg a másikon Danielik János egri kanonok, a pápa titkos tanácsosa látható (Bécs, J. Ruwner), mindketten Liszt magyar baráti köréhez tartoztak.