Liszt Ferenc Christus oratóriuma és a Zeneakadémia

Szerző: Eckhardt Mária

Kiadó: Helikon Kiadó

Kiadás éve: 2011

A Krisztus oratórium magyar javaslatra a 2011-es bicentenáriumi év nemzetközi viszonylatban is emblematikus darabja lett: Liszt születésnapján, október 22-én, a "World Liszt Day" keretében ez a mű szólal meg a világ számos hangversenytermében Budapesttől Bayreuthig, Madridtól Pekingig, Szöultól Párizsig. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (Zeneakadémia) keretében működő Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont is hozzá kíván járulni ahhoz a nemes törekvéshez, hogy Lisztnek ez a remekműve minél inkább a figyelem középpontjába kerüljön. A jubileumi év alkalmából indított új, reprezentatív kiadványsorozatában elsőként olyan kötetet publikál, amely bemutatja a múzeum gyűjteményéből a Krisztus oratóriummal kapcsolatos legjelentősebb dokumentumokat: zenei kéziratokat és leveleket, nyomtatott kottákat, könyveket fényképeket. A nagy értékű anyagból is kiemelkedik az oratórium egyik tételének Liszt által készített négykezes zongoraátirata: a "Pásztorok éneke a jászolnál" ("Hirtengesang an der Krippe"), melynek eredeti kéziratát hasonmás kiadásban teljes egésszé közkinccsé tesszük.